Homepage Eskilstuna Karateklubb

Distriktsmästerskapen/Distriktscupen 2015

Stäng fönstret!

Distriktsmästerskapen/Distriktscupen 25/4 i Örebro

Mai tog både guld- och bronsmedalj vid sin debut
Mai tog både guld- och bronsmedalj vid sin debut

Mellersta Karateförbundet anordnade med hjälp av Mifuné Karateklubb ett kombinerat Distriktsmästerskap (från 14 år)/ Distriktscup (7-13 år) i Örebro i helgen.
Från Eskilstuna Karateklubb åkte Elliot Tjärnström (15 år), Thanya Nilsson (10 år), Frame Nilsson (13 år), Harry Kieu (8 år), Sigge Eriksson (11 år), Mai Wetcharat (10 år) och Kevin Lieu (14 år).

Eskilstuna Karateklubb fick med sig hela 10 medaljer hem i form av fyra guld, fem silver och ett brons! Vi fick medalj i varje klass vi deltog i! Mai Wetcharat (guld i kumite och silver i kata, flickor 10 år), Frame Nilsson (guld i kumite och brons i kata, flickor 13 år), Sigge Eriksson (silver i både kata och kumite, pojkar 11 år), Elliot Tjärnström (silver i kumite, kadetter 14-15 år -63 kg), Kevin Lieu (guld i kumite, kadetter 14-15 år + 70 kg), Harry Lieu (guld i kumite , pojkar 8 år), Thanya Nilsson (silver i kumite, flickor 10 år).

Extra väl värd att nämna är Mai, som gjorde en storstilad tävlingsdebut genom en övertygande början i kata, där hon tog en silvermedalj efter att ha visat prov på bra teknik och fullständig koncentration vid genomförandet. Därefter var hon lika övertygande i fightingen och slutade på förstaplatsen med en guldmedalj om halsen.

Mais Katamatcher:

  • 2-1 mot Tindra Brännkärr (Karate Dojo Katrineholm)
  • 0-3 mot Hanna Skogström (Karlstad Karateförening) i FINALEN
Mais Kumitematcher:
  • 8-4 mot Hanna Skogström (Karlstad Karateförening)
  • 4-1 mot Thanya Nilsson (Eskilstuna Karateklubb) i FINALEN
Thanyas Katamatch:
  • 0-3 mot Hanna Skogström (Karlstad Karateförening)
Thanyas Kumitematch:
  • 1-4 mot Mai Wetcharat (Eskilstuna Karateklubb) i FINALEN
Frames Katamatcher:
  • 3-0 mot Alma Lindahl-Johansson (Sunne KF)
  • 0-3 mot Emelie Le (Karlskoga)
Frames Kumitematcher:
  • 5-2 mot Alma Lindahl-Johansson (Sunne KF)
  • 5-0 mot Wilma Kyrk (Sunne KF) i FINALEN
Harrys Kumitematcher:
  • 6-4 mot Robert Saleh (Västerås Karateklubb)
  • 6-4 mot Oscar Godlund (Mifuné Karateklubb) i FINALEN
Sigges Katamatcher:
  • 3-0 mot Fredrik Eneroth (Säffle KK)
  • 0-3 mot Filip Arvidsson (Karate DojoKatrineholm) i FINALEN
Sigges Kumitematcher:
  • 7-0 mot Anton Granlund (Karlskoga KK)
  • 4-1 mot Arvid Ranqvist ( Mifuné Karateklubb)
  • 0-4 mot Ricky Haag (Shokaido KK) i FINALEN
Kevins Kumitematcher:
  • 7-2 mot Alexander Japec (Karate Dojo Katrineholm)
  • 6-0 mot Izak Hallstenson (Sunne KK) i FINALEN
Elliots Kumitematcher:
  • 2-1 mot Noak Ekman (Karate Dojo Katrineholm)
  • 0-2 mot Gabriel Österberg (Karate Dojo Katrineholm)

Stäng fönstret!

Om Eskilstuna Karateklubb | Site Map | Kontakta oss | ©2006 Eskilstuna Karateklubb