Eskilstuna Karateklubb

Distriktscup och Distriktsmästerskap 2017

Stäng fönstret!

Distriktscup och Distriktsmästerskap, 22 april i Örebro

I helgen deltog Eskilstuna Karateklubb vid två olika tävlingar. På lördagen var det Distriktscup för barn 7-13 år och Distriktsmästerskap för de äldre i Idrottshuset i Örebro.
Vi slog rekord i antal medaljerna (20 stycken på 24 starter) vid årets kombinerade Distriktscup och Distriktsmästerskap! Samtliga av klubbens deltagare tog medalj.

Frame Nilsson (guld kadetter kumite -54 kg), Harry Lieu (guld kumite pojkar 10 år), Molly Lindgren (guld kumite flickor 11 år, silver kata flickor), Milly Eriksson (guld kumite flickor 9 år, brons kata), Thanya Nilsson (guld kumite flickor 12 år), Liona Lieu (guld kumite flickor 8 år, silver kata), Sigge Eriksson (silver kumite pojkar 13 år), Mai Wetcharat (silver kumite flickor 12 år, silver kata), Tage Alskog (silver kumite pojkar 10 år), Rozanna Karlsson (silver kumite flickor 11 år, brons kata) Hugo Lines (brons kumite pojkar 9 år, brons kata), Adrian Mezö (brons kumite pojkar 9 år) och Ronja Karlsson som var debutant (silver kata flickor 7-8 år, brons kumite).

Alla gjorde bra insatser, men mest stabila insatser gjorde Frame och Harry som inte tappade någon poäng till motståndarna under sina kumitematcher (fighting).

Stäng fönstret!

Om Eskilstuna Karateklubb | Site Map | Kontakta oss | ©2006 Eskilstuna Karateklubb