Homepage Eskilstuna Karateklubb

Tävlingsresultat 2005

HuvudsponsorEKA Knivar

 

Senaste Nytt

Årets sista gradering och avslutning...

Nio medaljer vid Karate Kid Cup/Svenska Juniorpokalen...

Ett brons vid Ippon Karate Open...

Träning för nybörjare där terminsavgiften inkluderar dräkt!
Terminsstart vårterminen 2017!

Årsresultat

Resultat 2017...

Resultat 2016...

Resultat 2015...

Resultat 2014...

Resultat 2013...

Resultat 2012...

Resultat 2011...

Resultat 2010...

Resultat 2009...

Resultat 2008...

Resultat 2007...

Resultat 2006...

Resultat 2005...

Resultat 2004...

Resultat 2003...

Resultat 2002...

Tävlingsresultat 2005

Under 2005 tog klubben hela 44 medaljer, vilket var 23 medaljer fler än 2004. Bl.a. tog såväl Eric Forsheden Åhs som Pentti Holm ett brons i kumite vid svenska mästerskapen. Eric tog dessutom ett brons vid Wado-VM i Texas, USA.

Medaljer

Karate Kid Cup Brons, Kata- Emil Heldring Brons, Kumite - Nick Staffas
SWR Riksmästerskap Guld, Kumite- Gabriel Ingemansson Silver, Kumite - Nick Staffas
  Guld, Kumite - Johan Höglund Brons, Kata - Alexander Johnsson
  Guld, Kata - Rasmus Malmström Brons, Kata- Emil Heldring
  Silver, Kumite - Alexander Johnsson Brons, Kata - Rebecca Johnsson
  Silver, Kumite - Kalle Nilsson Brons, Kata - Nick Staffas
  Silver, Kata - Ludwig Ingemansson Brons, Kumite - Sofie Ahlin
  Silver, Lagkumite - Kalle Nilsson, Jan Johansson, Johan Höglund, Robin Hellsing Brons, Kumite - Leo Hiltunen
    Brons, Kumite- Rasmus Malmström
Wado-VM Brons, Kumite - Eric Forsheden  
Heian Cup Guld, Kumite- Rebecca Johnsson Brons, Kata - Rebecca Johnsson
  Guld, Kumite - Alexander Johnsson Brons, Kata - Alexander Johnsson
  Guld, Kumite- Nick Staffas Brons, Kata- Emil Heldring
  Silver, Kumite - Leo Hiltunen  
Nacka ungdmäst. Guld, Kumite- Gabriel Ingemansson Guld, Kumite - Alexander Johansson
  Guld, Kumite - Alexander Johnsson Brons, Kumite - Nick Staffas
  Brons, Kumite - Rasmus Malmström Brons, Kumite- Rebecca Johnsson
Nordic Karate Cup Guld, Kumite- Rebecca Johnsson Silver, Kata - Rasmus Malmström
  Guld, Kata - Alexander Johansson Silver, Kata - Alexander Johnsson
  Silver, Kumite- Alexander Johnsson Brons, Kata- Emil Heldring
  Brons, Kata- Andreas Sjödin Brons, Kumite- Nick Staffas
  Brons, Kata - Rebecca Johnsson  
Senior SM Brons, Kumite- Pentti Holm Brons, Kumite- Eric Forsheden
Katapokalen Brons, Kata - Rebecca Johnsson Brons, Kata - Rasmus Malmström
  Brons, Kata - Emil Heldring  
Om Eskilstuna Karateklubb | Site Map | Kontakta oss | ©2006 Eskilstuna Karateklubb