Homepage Eskilstuna Karateklubb

Tävlingsresultat 2016

HuvudsponsorEKA Knivar

 

Senaste Nytt

Årets sista gradering och avslutning...

Nio medaljer vid Karate Kid Cup/Svenska Juniorpokalen...

Ett brons vid Ippon Karate Open...

Träning för nybörjare där terminsavgiften inkluderar dräkt!
Terminsstart vårterminen 2017!

Årsresultat

Resultat 2017...

Resultat 2016...

Resultat 2015...

Resultat 2014...

Resultat 2013...

Resultat 2012...

Resultat 2011...

Resultat 2010...

Resultat 2009...

Resultat 2008...

Resultat 2007...

Resultat 2006...

Resultat 2005...

Resultat 2004...

Resultat 2003...

Resultat 2002...

Tävlingsresultat 2016

Årets första tävling var Estonia Open och där knep Daniel två guld. Under Junior-EM i Cypern blev det ingen framskjuten placering.
Vid svenska mästerskapen i Täby blev det tre medaljer.
Daniel tog silver på NM och vi fick tre till medaljer vid Yui Shin Kai Open.
Vi fick 15 medaljer vid DM/DC.
Hela 23 medaljer lyckades vi få med oss ifrån från nyetablerade Elit Karate Cup.
Ett silver vid Lion Cup i Luxemburg.
Fem medaljer vid WIKF-EM i Rotterdam, Holland.
Åtta medaljer vid Kobujutsu Open i Sundbyberg.
Brons vid Polish Open av Ludde.
Sju medaljer fick vi med oss hem från Solna Karate Cup.
Ludde tog sin första seniormedalj i Venedig på Venice Cup.
Vid Gothenburg Open tog vi ytterligare åtta medaljer.
Årets sista tävlingar blev Karate Kid Cup/Svenska Juniorpokalen, där vi knep 11 medaljer

 

 

Totalt 90 medaljer (2015 = 73), 19 guld (2015 = 28), 30 silver (2015 = 16) och 41 brons (2015 = 29)

Medaljer

Svenska Juniorpokalen Guld, Kumite - Kevin Lieu  
Karate Kid Cup Silver, Kumite - Tage Alskog Silver, Kumite - Mai Wetcharat
  Silver, Kumite - Hugo Lines Silver, Kata - Hugo Lines
  Brons, Kata - Thanya Nilsson Brons, Kata - Adrian Mezö
  Brons, Kata - Harry Lieu Brons, Kata - Mai Wetcharat
  Brons, Kata - Liona Lieu Brons, Kumite - Liona Lieu
Gothenburg Open Silver, Kumite - Daniel Barkelind Silver, Kumite - Kevin Lieu
  Silver, Kumite - Tage Alskog Brons, Kumite - Mai Wetcharat
  Brons, Kata - Thanya Nilsson Brons, Kata - Harry Lieu
  Brons, Kata - Mai Wetcharat Brons, Kata - Liona Lieu
Venice Cup Brons, Kumite - Ludwig Ingemansson  
Solna Karate Cup Guld, Kumite - Frame Nilsson Silver, Kumite - Mai Wetcharat
  Brons, Kumite - Tage Alskog Brons, Kumite - Sigge Eriksson
  Brons, Kumite - Liona Lieu Brons, Kata - Adrian Mezö
  Brons, Kata - Hugo Lines  
Polish Open Brons, Kumite - Ludwig Ingemansson  
Kobujutsu Open Guld, Kumite - Sigge Eriksson Guld, Kumite - Mai Wetcharat
  Guld, Kumite - Frame Nilsson Brons, Kumite - Harry Lieu
  Brons, Kumite - Thanya Nilsson Brons, Kata - Harry Lieu
  Brons, Kata - Adrian Mezö Brons, Kata - Rozanna Karlsson
WIKF-EM Silver, Lag-Kumite - Harry Lieu Silver, Lag-Kumite - Mai Wetcharat
  Brons, Kumite - Mai Wetcharat Brons, Kumite - Harry Lieu
  Brons, Kumite - Kevin Lieu  
Heian Cup Brons, Kata - Hugo Lines  
Lion Cup Silver, Kumite - Ludwig Ingemansson  
Elit Karate Cup Guld, Kumite, öppen klass - Harry Lieu Guld, Kumite, långa - Ricky Haag
  Guld, Kumite, öppen klass - Ricky Haag Guld, Kumite, långa - Tage Alskog
  Guld, Kumite, korta - Ozzy Haag Silver, Kumite, långa - Thanya Nilsson
  Silver, Kumite, långa - Sigge Eriksson Silver, Kumite, öppen klass - Sigge Eriksson
  Silver, Kata - Harry Lieu Silver, Kata - Hugo Lines
  Silver, Kumite, öppen klass - Tage Alskog Silver, Kata - Liona Lieu
  Silver, Kumite, öppen - Adrian Mezö Brons, Lagkumite - Thanya Nilsson, Mai Wetcharat
  Brons, Lagkumite - Ricky Haag, Sigge Eriksson Brons, Kumite - Hugo Lines
  Brons, Kumite, öppen klass - Thanya Nilsson Brons, Kumite, öppen klass - Mai Wetcharat
  Brons, Kumite, korta - Mai Wetcharat Brons, Kata - Tage Alskog
  Brons, Kumite, korta - Harry Lieu Brons, Kumite, långa - Adrian Mezö
  Brons, Kata - Adrian Mezö  
Distriktsmästerkskap/ Distriktscup Guld, Kumite - Kevin Lieu Guld, Kumite - Mai Wetcharat
  Guld, Kata - Liona Lieu Guld, Kata -Rozanna Karlsson
  Guld, Kumite - Tage Alskog Guld, Kumite - Frame Nilsson
  Silver, Kumite - Sigge Eriksson Silver, Kata - Harry Lieu
  Silver, Kata - Mai Wetcharat Silver, Kumite - Thanya Nilsson
  Silver, Kumite - Rozanna Karlsson Silver, Kumite - Hugo Lines
  Silver, Kumite - Harry Lieu Brons, Kumite - Adrian Mezö
  Brons, Kata - Adrian Mezö  
Yui Shin Kai Open Silver, Kumite - Mai Wetcharat Brons, Kumite - Frame Nilsson
  Brons, Kumite - Thanya Nilsson  
Nordiska mästerskapen Silver, Kumite - Daniel Barkelind  
Svenska mästerskapen Guld, Kumite - Daniel Barkelind Silver, Kumite - Frame Nilsson
  Silver, Kumite - Kevin Lieu  
Estonia Open Guld, Kumite - Daniel Barkelind Guld, Lagkumite - Daniel Barkelind
Om Eskilstuna Karateklubb | Site Map | Kontakta oss | ©2006 Eskilstuna Karateklubb